0
SK
Vyber si jazyk
SK
CZ
Prihlásenie
Hľadanie
0 Naplň ma

Košík je prázdny

Neprihodíme niečo?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Udržateľnosť svetových značiek: Nike, Adidas, Nebbia a Puma

02. 06. 2023
Zaujímaš sa o módu, módne značky oblečenia a nové trendy, ktoré sa objavujú u svetovo známych značiek? Iste si postrehol, že módny priemysel čelí stále väčšiemu tlaku na trend udržateľnosti, a značky ako Nike, Adidas, Nebbia a Puma sa snažia priniesť pozitívne zmeny prostredníctvom udržateľných praktík. Vieš, čo je vlastne udržateľnosť, ako sa známe značky správajú v tejto oblasti a aké je ich najznámejšie eko oblečenie a obuv? Zaujíma ťa problematika udržateľnej módy? Potom je tento článok určený práve tebe.

Čo je udržateľná móda alebo sustainable fashion

Pomalá, etická, slow fashion, fair trade fashion – to sú ďalšie názvy trvalo udržateľnej módy. Tá je protipólom tzv. rýchlej módy, ktorá vyrába také oblečenie, ktoré je síce trendy, ale pri ktorom je cieľom produkovať s čo najnižšími nákladmi. Neberie sa ohľad na etiku, bezpečnosť práce, sociálne dôsledky, environment a udržateľnosť. Nové kolekcie sú vydávané rýchlo za sebou, prinášajú síce najhorúcejšie módne prvky, ale často nezodpovedajú kvalitou.
Slow fashion uplatňuje všetky zásady udržateľnosti, teda kvalitu materiálu, spracovanie a dlhú trvanlivosť, etické princípy ako dodržiavanie ľudských práv, boj proti práci detí, dobré a bezpečné pracovné podmienky, spravodlivé mzdy a podporu komunít. Udržateľnosť znamená tiež použitie materiálov z miestnych zdrojov a šetrnosť voči životnému prostrediu. A ako sa s udržateľnosťou vyrovnávajú najznámejšie spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na športové odevy?

Nike: Popredná svetová značka športového oblečenia a obuvi

Nike, medzinárodne uznávaná značka športového oblečenia a obuvi, si uvedomuje výzvy spojené s udržateľnosťou a aktívne pracuje na znižovaní svojej ekologickej stopy. Zavádza udržateľné postupy vo výrobe a pri voľbe materiálov, aby sa minimalizoval negatívny dopad na životné prostredie. Spoločnosť využíva recyklované materiály, ako je polyester vyrobený z plastových fliaš. Značka Nike taktiež vyvinula technológie, ktoré pomáhajú znižovať spotrebu energie a vody vo výrobnom procese. Jednou z najznámejších eko kolekcií od Nike je Nike Sustainable Materials, ktorá využíva recyklované materiály a posúva hranice udržateľnosti v oblasti športového odievania.

Adidas: Významná značka s globálnym dosahom

Adidas je ďalšou významnou značkou, ktorá sa zameriava na udržateľné postupy . Spoločnosť sa zaviazala bojovať proti plastovému znečisteniu oceánov a spolupracuje s organizáciou Parley for the Oceans. Prostredníctvom iniciatívy Adidas x Parley využíva materiál z recyklovaných plastových odpadov získaných z oceánov a pláží. Táto kolekcia Adidas Parley zároveň prináša vysokú kvalitu a esteticky atraktívny dizajn, je dôkazom toho, že udržateľnosť a móda sa môžu spojiť bez kompromisov.

Nebbia: Mladá slovenská značka je propagátorom udržateľnosti

Nebbia, mladá slovenská značka športového oblečenia, sa tiež pripája k udržateľnému hnutiu . Značka kladie dôraz na výrobu oblečenia z ekologicky šetrných materiálov a transparentnosť v dodávateľskom reťazci. Nebbia využíva recyklovaný polyester z plastových fliaš a spolupracuje s certifikovanými výrobcami, ktorí dodržiavajú etické pracovné podmienky. Ich najznámejšia eko kolekcia s označením Eco-Friendly Collection kombinuje výkon, štýl a ohľad na životné prostredie. Tým dáva zákazníkom možnosť podporovať udržateľnú módu bez toho, aby museli ustúpiť od svojich preferencií.

Puma: Medzinárodná značka so záväzkom voči udržateľnosti

Puma je ďalšou medzinárodnou značkou športového oblečenia a obuvi, ktorá sa zameriava na udržateľnosť. Spoločnosť sa zaviazala k znižovaniu emisií skleníkových plynov, šetreniu vody a energie vo výrobnom procese a zvyšovaniu podielu recyklovaných materiálov vo svojich produktoch. Puma spolupracuje s organizáciami, ako je Better Cotton Initiative, ktorá sa snaží zlepšiť podmienky výroby bavlny. Ich eco oblečenie z kolekcie PUMA x First Mile využíva recyklovaný polyester z plastových fliaš, ktoré sa získavajú od komunitných zberateľov odpadu. Táto iniciatíva nielenže znižuje spotrebu plastu, ale tiež prispieva k zlepšeniu podmienok v komunitách a má pozitívny sociálny vplyv.

Inšpiratívny prístup a záväzok zodpovednosti

Tieto štyri svetové značky - Nike, Adidas, Nebbia a Puma - predstavujú inšpiráciu pre ďalší módny priemysel. S ich udržateľnými postupmi a ekologicky šetrnými kolekciami oblečenia a obuvi ukazujú, že móda a udržateľnosť môžu ísť ruka v ruke. Ich záväzok k ochrane životného prostredia, transparentnosti v dodávateľskom reťazci a sociálnej zodpovednosti ukazuje, že ide o udržateľné značky, ktoré si uvedomujú svoju zodpovednosť voči ľuďom a planéte. Ich snaha o znižovanie ekologickej stopy a zavádzanie udržateľných praktík je príkladom pre ostatné značky aj spotrebiteľov. Udržateľnosť oblečenia a móda naozaj nemusia byť protichodné pojmy, ale môžu sa spojiť v harmonickom a zodpovednom spôsobe nakupovania.

A čo môžeš urobiť ty ako spotrebiteľ?

Ako spotrebitelia máme tiež úlohu v podpore udržateľnej módy. Voľbou produktov od týchto značiek a podporou udržateľných iniciatív prispievame k tvorbe lepšej budúcnosti. Udržateľnosť oblečenia sa stáva kľúčovým aspektom v módnom priemysle a spoločným úsilím možno dosiahnuť pozitívne zmeny. Vyberaj si teda etické oblečenie a obuv, ktoré sú vyrobené z udržateľných materiálov, a podporuj značky, ktoré prijímajú udržateľné postupy.
Pri nakupovaní si vždy polož otázky týkajúce sa materiálov. Boli použité recyklované alebo organické materiály? Aký je záväzok značky k ochrane životného prostredia a sociálnej spravodlivosti? Dôležitým aspektom udržateľnosti je aj predlžovanie životného cyklu oblečenia a obuvi. Pýtaj sa sám seba - môžem tento kus oblečenia alebo obuvi nosiť po dlhšiu dobu? Ak už nepotrebuješ určité kusy, môžeš ich darovať, predať alebo recyklovať, aby si minimalizoval ich dopad na životné prostredie. Spoločne s ďalšími uvedomelými spotrebiteľmi môžeš smerovať k takému módnemu priemyslu, ktorý bude šetrný k životnému prostrediu, spravodlivý a udržateľný.
Buddyho newsletter

Dobré věci sa dejú ľuďom, ktorí sa prihlásia k odberu nášho newslettera

Prihlásením súhlasíš so spracovaním osobných údajov.

dotazy@dsport.sk V pracovných dňoch odpovedáme do hodiny
Partneri:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Radenie
Filtrovať