0
SK
Vyber si jazyk
SK
CZ
Prihlásenie
Hľadanie
0 Naplň ma

Košík je prázdny

Neprihodíme niečo?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Symboly na štítkoch

23. 03. 2023

Každý sme sa už dozaista stretli so značkami na ceduľkách oblečenia, pri ktorých sme si neboli tak úplne istí, čo presne znamenajú. U niektorých materiálov, je hneď jasné, na koľko stupňov práčku nastaviť a aký zvoliť program. Niekedy je ale potrebná malá výpomoc a tú zaisťujú práve značky na pranie. Znalosť týchto symbolov je dôležitá, pretože len vďaka nim môžete predísť spraniu, strate farby a odolnosti, alebo v najhoršom prípade úplnému zničeniu materiálu. Čo znamenajú značky na bielizni, sa dozviete práve v tomto článku.

Základné symboly na bielizni

Značiek na bielizni by malo byť vždy päť a to v tomto poradí: pranie, bielenie, sušenie, žehlenie, profesionálne chemické čistenie. Tie sa nachádzajú na bielizni vždy v rôznych verziách podľa toho, čo je pre daný kus práve vhodné. Základná podoba ale vždy zostáva.

Symboly prania Symboly žehlenia Symboly sušenia Symboly bielenia Symboly čistenia

Symboly žehlení prádla Symboly sušení prádla Symboly bělení bělení Symboly čištění prádla

Pokiaľ je niektorý z týchto symbolov na oblečení preškrtnutý, nemusíte dlho premýšľať a môžete rovno dôjsť k záveru, že je daná činnosť v rámci tohto kúsku neodporúčaná. Väčšina nových automatických práčok má rôzne programy, ktoré vám s praním pomôžu. Ale napriek tomu je rozhodne dobré sa držať symbolov na štítkoch.

Značky pre pranie prádla

Ako je už spomenuté vyššie, piktogramom prania je vanička.

 1. Pokiaľ je vanička so vnorenou rukou, znamená to, že bielizeň môže byť praná iba ručne s maximálnou teplotou 40 °C.
 2. Vanička môže byť tiež doplnená o číslo, ktoré udáva maximálnu teplotu, pri ktorej môže byť oblečenie prané.
 3. Podobne je to aj v prípade, že sa vo vaničke namiesto čísla nachádza jedna a viac bodiek, ktoré nahrádzajú údaj o teplote vody. Čím viac bodiek, tým teplejšia môže voda byť.

Ďalej platí:

 1. Pokiaľ je vanička podčiarknutá, znamená to, že pranie by malo byť šetrné. Teplota má pri plákaní pozvoľna klesať a odstreďovanie musí byť mierne.
 2. Ak je podčiarknutie prerušované, určuje mierne plákanie aj odstreďovanie a zakazuje ručné žmýkanie.
 3. Dvojité podčiarknutie značí obzvlášť šetrné pranie. Plákanie aj odstreďovanie musí byť iba veľmi jemné. Množstvo bielizne navyše obmedzte na jednu tretinu bežnej dávky.

Symboly prania Postup prania bielizne a textilu
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 95°C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 95°C  a pri normálnom mechanickom pôsobení
Normálne plákanie a normálne odstreďovanie bielizne.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 60°C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 60°C  a pri normálnom mechanickom pôsobení.
Normálne plákanie a normálne odstreďovanie bielizne.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 60°C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 60°C  a pri obmedzenom mechanickom pôsobení.
Plákanie bielizne pri klesajúcej teplote vody (COOL-DOWN) a miernom odstreďovaní bielizne.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 40°C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 40°C  a pri normálnom mechanickom pôsobení.
Normálne plákanie a normálne odstreďovanie bielizne.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 40°C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 40°C   a pri obmedzenom mechanickom pôsobení.
Plákanie bielizne pri klesajúcej teplote vody (COOL-DOWN) a miernom odstreďovaní bielizne. Nesmie sa žmýkať ručne.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 40°C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 40°C  a pri značne obmedzenom mechanickom pôsobení. Mierne plákanie a mierne odstreďovanie bielizne. Bielizeň nesmie sa žmýkať ručne.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 30 °C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 30°C  a normálnom mechanickom pôsobení.
Normálne plákanie a normálne odstreďovanie bielizne.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 30 °C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 30°C  a značne obmedzenom mechanickom pôsobení.
Normálne plákanie a mierne odstreďovanie bielizne. Vhodné pre jemnú bielizeň zo syntetických vlákien, vlnu, nestálofarebnú bielizeň a oblečenie obsahujúce vatelín a perie.
Ruční praní prádla při maximální teplotě 40 °C Ručné pranie bielizne pri maximálnej teplote 40°C. Bielizeň sa nesmie prať v práčke.
Opatrná manipulácia. Vhodné pre vlnenú bielizeň, spodnú bielizeň, plavky a pod.
http://www.koko-shop.cz/fotocache/gallery/osetrovani_pradla/Prani-00-99.png Bielizeň sa nesmie prať. Opatrná manipulácia v mokrom stave.

  

Piktogramy žehlenia

Čo sa týka žehlenia, značky na oblečení patria opäť k tým jednoduchším. Počet bodiek v siluete žehličky nám napovedá, na aký stupeň a teplotu sa môže daný kúsok bielizne žehliť. Tieto bodky sa často tiež nachádzajú priamo na žehličke. Opäť, pokiaľ je znak preškrtnutý, do žehlenia sa vôbec nepúšťajte.

 1. •    Odporúčané žehlenie na nízku teplotu, maximálne 110 °C
 2. ••  Žehliť môžete pri strednej teplote, teda do 150 °C
 3. ••• Tkaninu je vhodné žehliť aj pri maximálnej teplote 200 °C

Naraziť môžete tiež na paru vychádzajúcu zospodu žehličky. V tomto prípade sa odporúča použiť naparovanie. Ak je para preškrtnutá, naparovaniu sa radšej vyhnite.

Symboly žehlenia Postup žehlenia bielizne a textilu
Žehlení prádla při maximální teplotě žehlicí plochy 200 °C Žehlenie bielizne pri maximálnej teplote žehliacej plochy 200 °C. Vhodné pre bavlnu a ľan.
Žehlení prádla při maximální teplotě žehlicí plochy 150 °C Žehlenie bielizne pri maximálnej teplote žehliacej plochy 150 °C. Vhodné pre vlnu a látky s prímesou polyesteru.
Žehlení prádla při maximální teplotě žehlicí plochy 110 °C Žehlenie bielizne pri maximálnej teplote žehliacej plochy 110 °C. Opatrne pri žehlení s parou. Vhodné pre umelý hodváb, viskózu a lykru.
Prádlo se nesmí žehlit Bielizeň sa nesmie žehliť. Naparovanie a spracovanie bielizne parou je neprípustné.

 

Značky sušenia

 Existujú dve možnosti, ako môže k usušeniu dôjsť. Buď bežne na vzduchu, alebo si dopomôžete sušičkou na bielizeň.

 1. Ak ste majiteľom bubnovej sušičky, dávajte pozor, či sa vo štvorčeku nachádza krúžok. Ak áno, a znak nie je prečiarknutý, máte vyhrané a vaše oblečenie môže do sušičky pokojne prísť.
 2. V tomto symbole sa môže nachádzať aj bodka. Tá značí, že by zvolený program mal využívať nižšiu teplotu.
 3. Pri dvoch bodkách môžete zvoliť teplotu bežnú. Keď je koliesko celé čierne, odporúča sa iba studený vzduch.

 1. V prípade, že sa vo štvorci kruh nenachádza, jedná sa o prirodzené schnutie. Často je tento znak vo vnútri niečím doplnený, aby bol upresnený konkrétny odporúčaný postup.
 2. Štvorec, v ktorom nájdete oblúčik alebo jednu zvislú čiarku, znamená sušenie voľne na šnúre.
 3. Dve a viac zvislých čiar značí to isté, zaveste odev ale ešte za mokra. Voda by tak mala voľne odkvapkať.
 4. Vodorovná čiarka vám hovorí, že oblečenie musí schnúť na plocho. 
 5. Pri dvoch vodorovných čiarkach oblečenia nechajte mokré a nežmýkajte
 6. Ak je niektorý z vyššie popísaných štvorčekov doplnený o jednu alebo viac diagonálnych čiar v ľavom hornom rohu, sušte v tieni.
 7. Výnimočne sa tiež môžete stretnúť so značkou nežmýkať krútením. Tá vyzerá ako pokrútená preškrtnutá handra.

Symboly sušenia Postup sušenia bielizne a textilu
Sušit prádlo na věšáku Sušiť bielizeň na vešiaku.
Sušit prádlo na šňůře Sušiť bielizeň na šnúre.
Sušit prádlo rozložené naplocho Sušiť bielizeň rozloženú naplocho.
Prádlo se může sušit v bubnové sušičce Bielizeň sa môže sušiť v bubnovej sušičke pri normálnom programe sušenia.
Prádlo se může sušit v bubnové sušičce při nižší teplotě sušení Bielizeň sa môže sušiť v bubnovej sušičke pri nižšej teplote sušenia.
 Prádlo se nesmí sušit v bubnové sušičce Bielizeň sa nesmie sušiť v bubnovej sušičke.

 

 Symboly bielenia

Rôznorodosť značiek na bielenie nie je taká ako napríklad pri symboloch na pranie. Existuje len pár možností, s ktorými sa môžete bežne stretnúť.

 1. Prázdny trojuholník a trojuholník s písmenami „CL“ znamenajú to isté. Oblečenie je možné bieliť s prípravkami, ktoré obsahujú chlór.
 2. Prečiarknutý trojuholník, či už je biely alebo čierny, bielenie zakazuje
 3. Pokiaľ je znak bielenia doplnený šrafovaním, sú zakázané bielidlá s obsahom chlóru a musíte teda použiť to, ktoré je na báze peroxidu vodíka alebo iné.

Symboly bielenia Postup bielenia bielizne a textilu
Možnost bělení prádla prostředky uvolňujícími chlór Možnosť bielenia bielizne prostriedkami uvoľňujúcimi chlór. Symbol znamená, že bielizeň je možné bieliť chlórom. Používajte iba studený zriedený roztok.
Prádlo se nesmí bělit prostředky, které uvolňují chlór Bielizeň sa nesmie bieliť prostriedkami, ktoré uvoľňujú chlór.

  

Značky profesionálneho chemického čistenia

S touto značkou (krúžok), sa stretnete pravdepodobne len veľmi zriedka. Väčšinou sa bude jednať len o prázdny preškrtnutý kruh, ktorý akékoľvek chemické čistenie zakazuje. Určený je predovšetkým pre profesionálne čistiarne, ktoré používajú špeciálne prípravky.

 1. Písmeno F povoľuje štandardný postup chemického čistenia, teda použitie trifluortrichlóretánu a ťažkého benzínu. Zakázané sú rozpúšťadlá. Použitie tých povoľuje písmeno P.
 2. Ak narazíte na písmeno A, je možné použiť aj trichlóretén.
 3. W značí mokré čistenie.
 4. Podčiarknutie ktoréhokoľvek z týchto znakov znamená, že je potrebné použiť mierny postup.

Symboly čistenia Postup chemického čistenia bielizne a textilu
Prádlo se může chemicky čistit všemi obvykle používanými rozpouštědly Bielizeň sa môže chemicky čistiť všetkými obvykle používanými rozpúšťadlami, a to aj rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom P, a ďalej trichlóreténom a 1.1.1-trichlóretánom.
Prádlo se může chemicky čistit tetrachlorethenem, monofluortrichlormethanem a všemi rozpouštědly uvedenými pod symbolem F Bielizeň sa môže chemicky čistiť tetrachlóreténom, monofluórtrichlórmetánom a všetkými rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom F.
Obvyklé postupy čistenia bielizne sú bez obmedzenia.
Prádlo se může chemicky čistit tetrachlorethenem, monofluortrichlormethanem a všemi rozpouštědly uvedenými pod symbolem F Bielizeň sa môže chemicky čistiť tetrachlóreténom, monofluortrichlórmetánom a všetkými rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom F s obmedzeným pridaním vody alebo s obmedzeným mechanickým pôsobením alebo s obmedzenou teplotou sušenia. Samoobslužné čistenie bielizne nie je dovolené.
Prádlo se může chemicky čistit pouze trifluortrichlorethanem a těžkým benzínem Bielizeň sa môže chemicky čistiť iba trifluortrichlóretánom a ťažkým benzínom (destilačné rozmedzie medzi 150-220 °C, bod vzplanutia 38-60 °C) obvyklými postupmi čistenia bez obmedzenia.
Prádlo se může chemicky čistit pouze trifluortrichlorethanem a těžkým benzínem Bielizeň sa môže chemicky čistiť iba trifluortrichlóretánom a ťažkým benzínom (destilačné rozmedzie medzi 150-220 °C, bod vzplanutia 38-60 °C) s obmedzeným pridaním vody alebo s obmedzeným mechanickým pôsobením alebo s obmedzenou teplotou čistenia alebo sušenia.
Prádlo se nesmí chemicky čistit Bielizeň sa nesmie chemicky čistiť. Škvrny sa nesmú odstraňovať organickými rozpúšťadlami.

 

Prečítajte si naše ďalšie články na tému prania - Ako vyprať topánky alebo Ako správne sušiť bielizeň v sušičke.

Buddyho newsletter

Dobré věci sa dejú ľuďom, ktorí sa prihlásia k odberu nášho newslettera

Prihlásením súhlasíš so spracovaním osobných údajov.

Radenie
Filtrovať