0
SK
Vyber si jazyk
SK
CZ
Prihlásenie
Hľadanie
0 Naplň ma

Košík je prázdny

Neprihodíme niečo?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Batikovanie: postupy, vzory a metódy

23. 03. 2023
Doby, kedy bola batika vnímaná ako poznávací prvok hippies komunity, sú dávno preč a táto originálna technika sa znova dostáva do módy. Je pomerne málo známou skutočnosťou, že história batik siaha až do 4. storočia pred n. l. a má svoj pôvod v starovekom Egypte.
Najväčšiu výhodu, ktorou sa technika batiky môže pýšiť, vidíme v jej stopercentnej originálnosti a neopakovateľnosti vzoru. Navyše sa tiež jedná o veľmi jednoduchú metódu a batikovať môže v pohodlí domova takmer každý. Ak teda máš dojem, že si tvoje oblečenie zaslúži nejaké to oživenie, neváhaj! Pozri sa doma po akomkoľvek textile bez vzoru a smelo do toho. Predstavivosti sa medze nekladú. Ako teda vlastne napríklad k batikovaniu tričká pristupovať?

Čo budeš potrebovať a ako s farbami zaobchádzať?

Okrem látky a farby na batikovanie, ktoré sú samozrejmosťou, budeš potrebovať aj nenáročné vybavenie, ktoré zamedzí nechcenému zafarbeniu okolitého priestoru. Všetky pomôcky si priprav ešte pred tým, než sa do batikovania pustíš. Hlavná je príprava priestoru na farbenie. Ako ochranu stola použi napríklad plastový obrus, vrece na odpadky, alebo inú nepriepustnú plachtu. Podobne zabezpečte aj priestor pod sebou. Pre prípad, že by došlo k nechcenému vyliatiu farby, si priprav nejaké handričky alebo obrúsky, ktoré ti nebude vadiť zašpiniť.

Batikovacie farby

Úplne dostatočne poslúži na batikovanie farby na textil alebo batikovacie farby za studena, ktoré zaobstaráš bežne v obchode alebo na internete. Predávajú sa v rôznych odtieňoch, poprípade si môžeš ten svoj „vysnený“ odtieň farby na batiku namiešať. S farbami zaobchádzaj vždy podľa návodu na obale (farby sa používajú buď za studena, alebo sa musia spoločne s látkou povariť). Vždy ale počítaj s tým, že namiešaná farba by mala byť o niečo málo tmavšia ako odtieň, ktorý chceš dosiahnuť.
Najväčšiu výhodu, ktorou sa technika batiky môže pýšiť, vidíme v jej stopercentnej originálnosti a neopakovateľnosti vzoru.

Ak sa chceš vydať cestou, ktorá je viac ekologická, môžeš namiesto kupovaných farieb zvoliť niektoré z prírodných farbív (kurkuma, avokádo, červená repa a pod.) Batika farby znesie aj divokejšie, neboj sa ich preto pokojne skombinovať aj viac – napríklad oživ batikovanie dúhou.

Látky na batikovanie, alebo čo všetko ti môže prísť pod ruku

Najodporúčanejšou batikovanou látkou je všeobecne stopercentná bavlna alebo ľan, pretože syntetické látky sa farbia o dosť horšie. Na bavlnu farba oveľa lepšie priľne a ty sa tak nemusíš o výsledok strachovať. V podstate ale môžeš vyskúšať zafarbiť akúkoľvek látku alebo kus oblečenia bez vzoru. Všeobecne samozrejme platí, že na svetlejšie odtiene chytá farba podstatne lepšie ako na podklady tmavšie. Mrkni napríklad na niečo z našej ponuky bieleho oblečenia. Pamätaj aj na to, že sa nemusíš obmedzovať len na obyčajné tričká, ale môžeš aj zaexperimentovať napríklad s batikovanými ponožkami alebo batikovanou teplákovinou. Dôležité je látku pred batikovaním vyprať bez aviváže a vyžehliť, aby si dosiahol čo najlepší výsledok.

Spôsoby fixácie farby

Technik, ako pristupovať napríklad k výrobe batikovaného trička, existuje hneď niekoľko. Ide buď o metódy využívajúce teplo alebo o batikovanie za studena.
    1. Batika v horúcom kúpeli - Jednou z možností, ako batiku vykonať, je namočenie a povarenie látky v horúcom farebnom kúpeli. Textíliu najprv musíš ponoriť do studenej vody, potom zviazať a ponoriť na určitú dobu do farbiacej zmesi. Po vytiahnutí ju nechajte vychladnúť a vlož do octového roztoku na 5 minút. Potom vypláchaj a dajte dole prípadné gumičky. Znovu vypláchaj a bez žmýkania zaves. Nevýhodou tejto techniky je to, že nie je možné vykonať batikovanie viacerými farbami.
    2. Batika za studena - Ak sa zaujímaš o to, ako batikovať viacerými farbami, bude pre teba najvhodnejšia technika studenej batiky. Farby na batikovanie za studena je však potom potrebné vždy riadne zafixovať. Fixátor býva súčasťou balenia farby na batiku za studena. Gumičkami či povrázkom vyviaž látku podľa toho, aký motív chceš dosiahnuť. Potom ju namoč do studenej vody a opatrne vyžmýkaj, aby sa kvapalina dostala do všetkých záhybov. Potom nanes farbu pripravenú podľa návodu štetcom, aplikátorom či injekčnou striekačkou. Teraz prichádza na rad fixátor. Po jeho aplikácii a uplynutí doby pôsobenia látku vypláchaj a nechaj voľne uschnúť. Pred použitím textíliu šetrne vyper.
    3. Batikovanie v mikrovlnke - Batika v mikrovlnke tiež využíva na fixáciu farby teplo. Prichystaný uzlíček zafarbenej látky vlož do igelitového vrecka, ktorý riadne uzavretý polož do misky. Misku strč do mikrovlnnej rúry a zapni na 20 minút na najvyšší výkon. Dôležité je mať mikrovlnú rúru stále pod dohľadom, keby náhodou došlo k vznieteniu. Po uplynutí doby ohrevu ešte ponor textíliu na 20 minút do octového roztoku. Potom ho zbav povrázkov alebo gumičiek, vypláchaj v studenej vode a nechaj uschnúť.
    4. Batikovanie v práčke - Výhodou tejto metódy je fakt, že s farbou neprídeš prakticky vôbec do styku a nehrozí tak žiadne zašpinenie. Je však potrebné zakúpiť špeciálnu farbu vhodnú do práčky. Látku zviaž a potom sa riaď návodom na obale.

    Ako batikovať? – batikovacie metódy

    Základnou podstatou batiky je zamedzenie prístupu farby na určité miesta. Môžeme to docieliť rôznymi metódami. Podľa nich potom rozlišujeme a pomenovávame batikovacie techniky. Látky je možné prekryť voskom, stláčaním, vyväzovaním, skladaním, prešívaním alebo kombináciami týchto techník. Tu si predstavíme aspoň základné postupy.
    1. Viazaná batika - Viazaná alebo tiež vyväzovaná batika patrí medzi najklasickejšie a najrozšírenejšie spôsoby dekorácie oblečenia farbami. Ide vlastne o zväzovanie látky a následné farbenie za účelom vzniku rôznych vzorov. Proces zaväzovania a farbenia môžeš niekoľkokrát opakovať podľa ľubovôle. Po konečnom farbení zbav látku povrázkov, vypláchaj a zafixuj v octovej vode.
    2. Batikovanie Savem - Táto technika batiky Savem prakticky vlastne nefunguje na báze farbenia, ale odfarbovania. Zvoľ preto látku/odev tmavšej farby, aby bol výsledok dostatočne viditeľný. Napríklad jeans batik (batikovanie džínsoviny) je pre tento spôsob odfarbovania veľmi vhodná, pretože sa na modrej farbe dobre vyníma. Pri práci so Savom vždy používaj gumové rukavice a pracuj v dobre odvetraných priestoroch. Pri savovej batike môžeš využiť klasické úväzy alebo šablónu. Savo na látku nanášaj hubkou, štetcom alebo rozprašovačom podľa toho, čo ti bude vyhovovať. Ak nechceš motív obojstranný vlož medzi prednú a zadnú časť odevu plastovú podložku. Savo nechaj pôsobiť tak dlho, pokiaľ nedosiahneš požadovanú intenzitu odfarbenia. Potom textíliu vypláchaj a vyper.
    3. Stláčaná batika - Stláčaná batika návodom patrí medzi tie najjednoduchšie, jej výsledok je ale často nepredvídateľný. Najlepšie sa vyníma na veľkorozmerných látkach. Spočíva v pravidelnom natlačení látky do čo najmenšieho možného objemu. Potom sa balíček látky umiestni do silónovej pančuchy, pre istotu zaisti špagátom a farbou.
    4. Sypaná batika - Najviac sa líši sypaná batika postupom nanášania farieb, ktorý ponúka oveľa väčší priestor fantázii a rozličnosti motívu. Farbenú látku najprv namoč vo vode s lyžicou soli a rozlož ju na igelit. Potom sypaj práškové farby do rôznych vzorov podľa chuti. Výsledok prikry druhou vrstvou igelitu a starostlivo zrúľuj. Roličku umiestni do igelitového vrecka a starostlivo uzavri. Farby zafixuješ vo vriacej vode alebo mikrovlnke.
    5. Šitá batika - Šitá batika stojí na podobnom princípe ako tá viazaná. Namiesto gumičkovania však vytváraš vzor šitím a stiahnutím, ktoré dovoľuje konkrétnejšie vzory a väčšie detaily. Používaj pevnú niť a línie preši pokojne dvakrát, ak chceš dosiahnuť výraznejší vzor.
    6. Vosková batika - Vosková batika je zrejme najzložitejšia zo všetkých možností vhodnejšia skôr pre pokročilejších. V zásade ide o to, že farba sa nie je schopná dostať na miesta, ktoré sú prekryté vrstvou vosku. Prvým krokom je látku dostatočne napnúť. Na to použi buď špeciálny rám alebo podložku na ktorú látku pripneš štipcom. Ak látka nebude dostatočne vypnutá, vosk sa ti rozpije, daj si preto na tomto kroku veľmi záležať. Vosk rozpusť a na látku ním namaľuj požadovaný vzor (štetcom alebo špajľou). Pri tejto technike musíš použiť farby určené na použitie za studňa, pretože vriaca voda by vosk rozpustila, čo je nežiaduce. Po nafarbení odev vyper vo vlažnej vode a rozprestri ho na noviny, aby uschlo. Potom vosk opatrne zlúpni napríklad príborovým nožom. Ak nejaký vosk na látke zostane, prežehli ju cez noviny žehličkou (noviny vosk vsiaknu).

    Batikovanie - vzory

    Možno pre teba bude až prekvapujúce, koľko je možné dosiahnuť s batikou vzorov. Tých je dosiahnuté najčastejšie za pomoci gumičiek, vďaka ktorým je farbe znemožnené dostať sa na niektoré časti látky.
    1. Prúžky - Batikovaných prúžkov dosiahneš tak, že látku jednoducho zmotáš do rolky ako palacinku. Tú potom v pravidelných vzdialenostiach zviažeš gumičkami. Ak sú tvojím cieľom vertikálne prúžky, zmotaj textíliu odspodu hore. Pokiaľ chceš naopak prúžky horizontálne, smer motania bude zľava doprava (alebo opačne).
    2. Špirála - Špirála patrí pravdepodobne medzi najužívanejši motív. V batike špirálu vytvoríš tak, že rozložíš odev na rovnú podložku a dvoma prstami zdvihni časť textílie tam, kde chceš, aby sa nachádzal stred špirály. Potom začni otáčať látku okolo stredu, kým nebude celá zmotaná, čím vytvoríš akési splácané klbko, ktoré zviažeš gumičkami. Použi aspoň tri a umiestni ich tak, aby sa pretínali presne v stredu. Čím viac gumičiek, tým viac bude špirála výraznejšia. Záleží len na tebe.
    3. Krúžky - Opäť uchop látku na mieste, kde chceš mať stred kruhu. Vytiahni ju kúsok nad podložku a gumičkou ju zviaž do akéhosi „culíka“. Čím bude trčiaci kus látky dlhší, tým väčší bude polomer kruhu. Ak chceš vytvoriť viac kruhov v sebe, pod prvú gumičku umiestni ešte ľubovoľný počet ďalších.
    Aj keď si zatiaľ nie si istý/á, ako bude látka po rozbalení vyzerať, nezúfaj. Skúsenosti získaš jedine praxou a časom dozaista prídeš aj na vlastné metódy, ako dosiahnuť ten najlepší výsledok. A ak sa ti nechce batikovať, ale nejaký batikovaný produkt chceš, mrkni sa na našu ponuku.
    Buddyho newsletter

    Dobré věci sa dejú ľuďom, ktorí sa prihlásia k odberu nášho newslettera

    Prihlásením súhlasíš so spracovaním osobných údajov.

    dotazy@dsport.sk V pracovných dňoch odpovedáme do hodiny
    Partneri:
    Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
    Radenie
    Filtrovať