0
SK
Vyber si jazyk
SK
CZ
Prihlásenie
Hľadanie
0 Naplň ma

Košík je prázdny

Neprihodíme niečo?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Ako vyprať topánky – je to vôbec vhodné?

22. 02. 2022
Každý z nás si dozaista už niekedy kúpil nové topánky. Bol z nich nadšený, lenže za pár mesiacov či rokov entuziazmus opadol a vystriedalo ho sklamanie. Nie je ale treba hneď zúfať. V tomto článku vám poradíme, ako sa fľakov a špiny na vašich obľúbených topánkach všetkého druhu a materiálov zbaviť bez toho, aby ste ich poškodili a zároveň aby znovu vyzerali ako nové. Ako napríklad vyprať biele topánky tak, aby boli zase žiarivé a skvúce? Prvým dôležitým krokom je rozhodnúť sa, či budete prať topánky ručne, alebo ich hodíte do práčky.
Hneď na začiatku ťa musíme upozorniť, že topánky by sa prať vôbec nemali. Môžeš ich však opatrne čistiť, a to vždy podľa návodu konkrétneho výrobcu. Nešetrným praním môžeš prísť o záruku. Veľmi často sa stáva, že praním napríklad povolia švy. V takýchto prípadoch potom už nemôžeš počítať s tým, že by sme mohli prípadne uznať reklamáciu. Býva to mimochodom jeden z častých dôvodov, prečo ľudia topánky reklamujú. Topánky vyperú, švy povolia a začne sa všetko odlepovať a párať. Preto dôrazne odporúčame, aby nové topánky len opatrne čistili. Nasledujúci postup je potom vhodný pre topánky po záruke.

Ako vyprať topánky v pračke

Či vyprať alebo nevyprať topánky v pračke môže byť často dilema. Žiadny výrobca topánok by vám to s najväčšou pravdepodobnosťou neodporučil. Pranie obuvi v pračke totiž môže byť často nevyspytateľné. Pokiaľ sa pre práčku rozhodnete, rozhodne tým ušetríte čas a pokiaľ sa topánka nerozpadne, dosiahnete takmer určite lepšie výsledky ako ručným čistením. Treba však dodržiavať niekoľko pravidiel.
Predtým, než topánky do pračky vhodíte, vždy vyberte vložky a šnúrky. Je to preto, aby sa nepoškodili a zároveň vyprali rovnomerne. Šnúrky môžete prihodiť k bežnej bielizni a výstelku jemne vyčistiť mydlom v ruke. Na pranie topánok v pračke zvoľte skôr ako prací prášok prací gél, ktorý sa v bubne lepšie rozptýli a nehrozí tak, že sa vám vytvoria na obuvi nevzhľadné fľaky.
Ďalšou otázkou je, na koľko vyprať topánky. S programom buďte opatrní a vždy voľte niektorý z tých najšetrnejších. Nízke otáčky aj teplota budú pre topánky ideálne. Aby ste predišli poškodeniu a zároveň čo najviac eliminovali hluk, môžete použiť vrecko na pranie topánok. Topánky doň vložte najlepšie spoločne so starším uterákom. Ak špeciálne vrecko na pranie nevlastníte, rovnako dobre vám poslúži napríklad staršia obliečka na vankúš.

Ako prať topánky ručne

Pokiaľ ste sa rozhodli pre šetrnejšiu variantu a čistenie beriete doslova do vlastných rúk, budete potrebovať pár základných vecí. Sú nimi vlažná voda, prášok na pranie alebo šampón a kefka, poprípade hubka. Vami zvolený čistiaci prostriedok na topánky rozpustite v menšom množstve vlažnej vody.
Rovnako ako pred praním v práčke vytiahnite z topánok vložku a šnúrky. Kefku použite v prípade, že čistíte topánky z textílie. Pokiaľ čistíte topánky z jemnejšieho materiálu, akým je napríklad koža, využite radšej šetrnejšiu hubku. Čistite pripravenou mydlovou vodou, ale topánky ideálne čo najmenej namáčajte a snažte sa pracovať prevažne s penou.
Až sa vám zdá, že je všetka špina a nečistoty odstránené, osušte obuv suchou papierovou handričkou a je hotovo. Ak sa vám nepodarilo odstrániť znečistenie na gumovej časti topánky, vyskúšajte na ňu tekutý piesok alebo klasickú gumu. S pieskom však veľmi opatrne, aby ste nepoškodili ostatné časti topánky.

Sušenie topánok

Keď je teplejšie počasie a vonku hreje slniečko, rozhodne topánky nechajte vyschnúť prirodzene vonku – ale ideálne v tieni. V zime je najlepšie sušiť topánky opäť prirodzene v izbovej teplote. Využívať radiátor alebo kachle nie je úplne najlepší nápad. Materiál sa môže rôzne deformovať a ničiť.
Do sušičky topánky môžete dať uschnúť v prípade, že vaša sušička má špeciálny program priamo na obuv. V tom prípade sa totiž aj vo vybavení sušičky nachádza špeciálny držiak, na ktorý topánky umiestnite a nehrozí tak ich zničenie.
Ako teda ale určiť, ako správne vyprať topánky? Rozhodujte sa vždy podľa materiálov.

Ako vyprať semišové topánky

Semiš je jedným z na čistenie najzložitejších materiálov, ktorý rozhodne nepatrí do pračky. Predtým, než sa do čistenia vôbec pustíte, vypchajte topánky papierom, alebo iným materiálom, aby si udržali tvar.
Pri čistení semišu budete potrebovať špeciálnu kefku na semiš, ktorá má na jednej strane štetiny a na druhej gumu. Škvrny na semiši nechajte najprv vždy zaschnúť. Keď sú suché, vyskúšajte ich vykefovať. Kefovať musíte jedným smerom, a hlavne topánky nedrhnúť, mohli by ste totiž semiš poškodiť. Pokiaľ sú škvrny odolnejšie, lokálne použite gumovú stranu kefy.
Tip: Vyskúšajte na svoje topánky impregnáciu. Potom dlhšie vydržia čisté!
Ak vám na topánkach vznikli škvrny po namočení a jedná sa tak iba o fľaky od vody, paradoxne pomôže ešte viac vody. Pretierajte topánky jedným smerom vlhkou handričkou tak dlho, pokiaľ škvrny nezmiznú.

Ako vyprať tenisky

Tenisky bývajú poväčšinou vyrobené z textílie. Ako vyprať tenisky v pračke, alebo v ruke si môžete prečítať o pár riadkov vyššie. Ak sú vaše tenisky z iného materiálu, napríklad semišové alebo kožené, o tom, ako ich čistiť, sa dozviete v príslušných častiach tohto článku.

Pranie kožených topánok

Je vhodné pranie kožených topánok v pračke? Radšej sa mu vyhnite. Pračka môže kožu nenávratne poškodiť – deformácie, odlupovania, odfarbenia a podobne.
Riziku vystavujete aj ostatné časti obuvi, ako sú švy a lepené časti topánky. Tie sa môžu rozlepiť a hrozí, že rozpustené lepidlo poškodí zvyšok povrchu.

Ako prať bežecké topánky

Na čistenie bežeckých topánok môžete využiť niektorý z postupov vyššie – pranie v ruke/v pračke. Pokiaľ sa rozhodnete pre ručnú variantu, je možné, že vaše topánky bude potrebné vyčistiť aj zvnútra. Postup môžete použiť ten istý ako na vonkajšiu časť topánky.
Ak vám ide aj o odstránenie zápachu, použite roztok vody s octom v pomere 1:1. Namočte v ňom handričku, alebo chumáč vaty, vložte do topánky a nechajte pôsobiť niekoľko desiatok minút.

Pranie gore-texových topánok

Ako iste viete, goretexová membrána zaisťuje nepremokavosť obuvi. Keďže sa skrýva až pod vonkajšou vrstvou topánky, nevyžaduje sama o sebe žiadnu zvláštnu starostlivosť. Väčšiu pozornosť musíte venovať práve spomínanej vonkajšej vrstve.
Radšej sa vyhnite používaniu čistiacich prostriedkov a stavte iba na vlažnú vodu (aby sa nepoškodila membrána) a handričku alebo kefku. Rozdiel je tiež v sušení. Goretexovú obuv nechajte vyschnúť prirodzene a nevystavujte ju žiadnemu zdroju tepla, ako je napríklad kúrenie alebo priame slnko.
Či už riešite, ako vyprať topánky Adidas, alebo ako vyprať Converse topánky, vždy sa riaďte primárne materiálom, z akého sú topánky vyrobené.
Tipy na čistenie topánok

V našom ďalšom článku si môžete prečítať, ako sa o topánky ďalej lepšie starať.
Buddyho newsletter

Dobré věci sa dejú ľuďom, ktorí sa prihlásia k odberu nášho newslettera

Prihlásením súhlasíš so spracovaním osobných údajov.

dotazy@dsport.sk V pracovných dňoch odpovedáme do hodiny
Partneri:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Radenie
Filtrovať