0
SK
Vyber si jazyk
SK
CZ
Prihlásenie
Hľadanie
0 Naplň ma

Košík je prázdny

Neprihodíme niečo?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Ako vyčistiť biele topánky

23. 03. 2023

Každý z nás to určite zažil. Kúpil si biele tenisky a po pár dňoch ti radosť z nich prekazilo blato alebo prach. Pokiaľ si majiteľom svetlých tenisiek, určite dobre poznáš problémy s tým, ako a čím vyčistiť biele topánky. Spôsobov je veľa, dôležitá je ale aj preventívna ochrana. Ako najlepšie vyčistiť biele topánky vám poradíme v tomto článku.

Rovnako ako pri článku o tom ako vyprať topánky ťa musíme upozorniť, že nešetrným čistením môžeš prísť o záruku. Preto nové topánky v záruke čisti naozaj len šetrne. Drsnejšie rady uvedené nižšie použi skôr ako poslednú možnosť, ako zachrániť už inak stratené topánky.

Ušpineniu môžeš predchádzať

Aj keď idú biele topánky vo väčšine prípadov vyčistiť, ideálne je, keď k veľkému zašpineniu ani nedôjde. Dôležité je o topánky sa pravidelne starať. Po každom nosení ich utri handričkou od prachu a nečistôt. Pokiaľ dôjde k väčšiemu zašpineniu, čistenie neodkladaj a urob ho čo najskôr. Ako prevencia môže tiež poslúžiť impregnácia. Tá odpudzuje špinu a napomáha udržiavať pôvodný vzhľad. Prípravok vyberaj podľa materiálu a vždy dodržuj návod na použitie.

Šnúrky, stielka a podošva

Tieto časti topánky sa musia čistiť zvlášť. Šnúrky môžeš prihodiť k svetlej bielizni do práčky, alebo ich vyčistiť mydlovou vodou. Pokiaľ je špina veľmi odolná, nezostane ti nič iné ako u nás kúpiť šnúrky nové. Stielku môžeš taktiež vyprať v ruke. Ak sa chceš zbaviť zápachu, potom použi na vyčistenie nariedený ocot. Čo sa podošvy týka, aj s ním môže byť občas problém. Ako prvé môžeš vyskúšať škvrny z nich vygumovať. Pokiaľ tento spôsob nebude fungovať, existuje niekoľko ďalších možností – odlakovač na nechty, citrónová šťava, lieh alebo napríklad bieliaca zubná pasta.

Ako vyčistiť biele plátené tenisky?

Postup na to, ako vyčistiť biele tenisky, sa vždy líši podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. V prípade, že sú z textílie, sú šité a nie lepené, ich môžeš s menším rizikom vyprať v práčke - pozor na záruku! Lepené topánky do nej však nikdy nehádžaj, pretože hrozí rozlepenie a zničenie obuvi.
Bezpečnejším spôsobom je teda ručné čistenie. K nemu môžeš využiť vlažnú mydlovú vodu a kefku. Existujú aj rôzne čistiace prípravky na topánky vyrobené práve na tieto účely. Pokiaľ ich ale doma nemáš po ruke, budeš musieť využiť surovín, ktoré doma máš. Ďalším spôsobom je vytvoriť pastu z jedlej sódy a prostriedku na umývanie riadu, octu alebo peroxidu vodíka v pomere 1:1. Tá by mala mať hustú konzistenciu. Nanes ju na topánky, nechaj chvíľu pôsobiť a potom poriadne opláchni.

Ako vyčistiť biele kožené topánky?

Koža je síce odolnejší materiál ako textílie, o to ale vyžaduje väčšiu starostlivosť. Opäť využi vlažnú vodu s mydlom alebo šampónom. Špina by mala ísť ľahko dole. Pokiaľ nie, existujú špeciálne biele krémy, ktoré topánky akoby „zafarbia“. Pozitívne je, že takto môžeš tiež obnoviť bielu farbu švov. Krém kožu navyše vyživí. Je ideálne ho teda používať, či už v bezfarebnej variante, alebo spomínanej bielej. Kožené topánky sa v žiadnom prípade neodporúča prať v práčke.

Snáď sme ti poradili a už nikdy nebudeš váhať, čím vyčistiť biele tenisky.

Buddyho newsletter

Dobré věci sa dejú ľuďom, ktorí sa prihlásia k odberu nášho newslettera

Prihlásením súhlasíš so spracovaním osobných údajov.

dotazy@dsport.sk V pracovných dňoch odpovedáme do hodiny
Partneri:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Radenie
Filtrovať