Dychové cvičenia pre deti majú málinko iné poslanie, než je tomu u dospelých. Okrem relaxačných a zdravotných účinkov, ktoré majú aj dychové cvičenia pre dospelých, sa u detí k ich prevádzkovaniu pristupuje napríklad aj v prípadoch zlej výslovnosti v rámci logopédie. Nie je potrebné sa obávať odporu dieťaťa, pretože tieto cvičenia môžu byť veľmi zábavné aj časovo nenáročné. Poďme sa teda pozrieť, na čo tréning správneho dýchania u detí slúži a ako ho vôbec praktizovať.
Dychové a artikulačné cvičenia
Z dôvodu zlej výslovnosti sa dychové cvičenia praktizujú v rámci logopedie. Správnym dýchaním podporujeme nielen učenie rozprávanie v batoľacom veku, ale tiež ním je možné predchádzať vadám a poruchám reči. Logopéd má preto vo svojej ordinácii mnoho pomôcok, ktoré na prvý pohľad pre dieťa pôsobia ako zábavné hračky. Príkladom môže byť napríklad fúkacie lotto, kedy sa dieťa za pomoci dychu snaží dostať loptičku na určitý obrázok umiestnený v rámčeku. Medzi ďalšie pomôcky patrí napríklad dychový futbal alebo rôzne veterníky a podobne.
Relaxačné a dychové cvičenia pre deti
Relaxačné dychové cvičenia môžu byť spojené napríklad s praktizovaním detskej
jógy či aromaterapiou.
Deti bude určite baviť voňanie ku kvetom či bylinkovým vankúšikom, pričom nasajú voňavý vzduch nosom, a potom ho pomaly vydychujú ústami. Čo sa týka cvičenia v rámci jogy, bude sa deťom určite páčiť cvik v ľahu, pri ktorom umiestnime napríklad papierovú lodičku na bruško.
Dieťa sa snaží lodičku rozpohybovať tak, aby jej pohyby simulovali pohyby na mori. Pri tomto cvičení sa učia správne dýchať do brucha.
Dychové cvičenia pre deti v MŠ
Tiež mnoho pedagógov sa v rámci hier s deťmi venujú dychovým cvičeniam zábavnou a nenásilnou formou, a to práve z dôvodu podpory rozprávania a správnej artikulácie, čím
môžu v ranom veku predísť aj zásahu logopéda. Pre dychové cvičenia v materskej škôlke, detských skupinách alebo v jasličkách existuje naozaj veľké množstvo „hier“. Deti môžu:
- fúkať do bublifuku
- premiestniť pingpongové loptičky pomocou dychu na druhú stranu stola
- vytvárať slamkou v pohári s vodou a penou do kúpeľa bubliny
- nafukovať balóniky
- vyskúšať dychové hudobné nástroje
- alebo treba dýchať na sklenené povrchy a potom na zahmlené miesta maľovať prstom obrázky
Dychová rehabilitácia u detí
K dychovým cvičeniam u detí sa pristupuje aj zo zdravotných dôvodov. Tých môže byť mnoho, napríklad:
- astma
- alergia
- psychosomatická dýchavičnosťt
- zmiernenie strachu a nepríjemných psychických pocitov
- alebo rekonvalescencia po ochorení dýchacích ciest ako je bronchitída či zápal pľúc
Tieto cvičenia sa vykonávajú pod dohľadom lekára alebo fyzioterapeuta, pričom dieťa je oboznámené s priebehom a správnosť cvičenia je neustále kontrolovaná. Lekári a fyzioterapeuti majú vo svojich ordináciách rôzne dychové rehabilitačné pomôcky, ktoré sa cvičením pomáhajú. Obvykle sa jedná o nádychové respirátory, spirometre s motivačnými prvkami (dieťa musí napríklad svojim výdychom dostať guličku čo najvyššie a podobne) alebo dychové trenažéry.