0
SK
Vyber si jazyk
SK
CZ
Prihlásenie
Hľadanie
0 Naplň ma

Košík je prázdny

Neprihodíme niečo?

Nejnavštěvovanější kategorie zboží

Ako správne sušiť bielizeň v sušičke

23. 03. 2023
V dnešnej dobe nájdeme sušičku v mnohých domácnostiach. Ide totiž o praktického pomocníka, bez ktorého by sa veľa rodín už nezaobišlo. Akonáhle tento prístroj totiž raz vyskúšate, už nikdy nebudete chcieť meniť. Navždy sa rozlúčite so sušiakmi a šnúrami na bielizeň.

 
Prečo si sušičku zaobstarať

A aké že sú teda výhody tohto moderného stroja? Sušička ušetrí veľa miesta, čo dozaista oceníte, pokiaľ váš byt alebo dom práve neoplýva nadbytočným množstvom priestoru. Nemusíte mávať roztiahnutý sušiak v miestnosti, ktorý je rozmerný, a navyše vyzerá nevzhľadne. V letných mesiacoch vám zase oblečenie nebude zaberať priestor na balkóne. Aj keď sušička zaberie nejaké menšie miesto, dá sa to vyriešiť jednoducho tak, že ju postavíte na práčku za pomoci medzikusu a vo vašej kúpeľni, práčovni alebo kuchyni sa takmer nič nezmení.
Rovnako tak ako sušička šetrí priestor, šetrí aj čas. Pokiaľ totiž zaobstaráte dostatočne kvalitný model, nebudete musieť vytiahnutú bielizeň ani žehliť. Stačí ho len poskladať a môže prísť rovno do skrine. Ďalšou výhodou je to, že môžete prať viac várok hneď po sebe. Pri klasickom sušení totiž často narazíte na to, že oblečenie (predovšetkým to väčšie ako sú tričká, mikiny alebo bundy) už nie je kam vešať. Tento problém vlastníci sušičky nemajú, pretože bielizeň z práčky strčí hneď do sušičky. Tak sa stane, že pri ďalšej várke pracuje práčka aj sušička súčasne a celý proces sa zrýchli. Ako alergik alebo majiteľ nejakého chlpatého maznáčika sušičku tiež oceníte. Zbavuje totiž bielizeň nežiaduceho prachu a chlpov, ktorý je zachytávaný filtrami a vysoká teplota ničí baktérie.

 

Ako sušička funguje

Toto sušenie funguje na princípe horúceho alebo teplého vzduchu a následného ochladenia. V priebehu cyklu je vlhkosť odvádzaná teplom. Na konci sa bielizeň ochladí a tým je zaistené, že nie je pokrčená. Vlhkosť môže byť odvedená buď v podobe pary spoločne s horúcim vzduchom preč z domu (v tom prípade sa jedná o menej častý ventilačný typ sušiaceho prístroja), alebo v kvapalnej forme do odpadu alebo kondenzačnej nádoby (kondenzačný typ).
Ak už vlastníkom tohto moderného výdobytku ste, existuje pár vecí, ktoré by ste mali vedieť a na ktoré by ste si mali dať pozor. Tiež vám poskytneme niekoľko rád, vďaka ktorým dosiahnete čo najlepšie sušiace výsledky.
 

Ako sušiť oblečení

Existujú pravidlá, ktoré by sa pri sušení mali dodržiavať, aby ste dosiahli čo najkvalitnejšie výsledky a čo najdlhšiu životnosť bielizne aj sušičky. Zmena oproti klasike nastáva už pri praní:
 1. Bielizeň vždy nechajte dostatočne vyplákať.
 2. Pri várke, ktorou sa chystáte presunúť do sušičky, to nepreháňajte s pracím práškom. Pokiaľ ho totiž použijete veľa, môže sa potom z bielizne uvoľňovať a na oblečení tvoriť škvrny.
 3. To isté platí pre aviváž, ktorú sa odporúča nepoužívať vôbec. Aviváž totiž navyše zanáša útroby sušičky, čo môže mať fatálne následky.
  Pokiaľ sa bez vône, ktorú aviváž prináša, nezaobídete, existuje niekoľko možností, ako tento prostriedok nahradiť. Môžete si zaobstarať napríklad obrúsky, alebo vôňu určenú priamo pre sušičky. Praktickým pomocníkom môžu byť aj guličky, ktoré bielizeň zmäkčujú a čechrajú, navyše znižujú dobu sušenia až o 25%.
 4. Vždy dodržujte kapacitu sušičky. Pokiaľ do nej totiž vložíte viac bielizne, je možné, že sa dostatočne nevysuší a bude stále vlhká. Na kapacitu si preto dávajte pozor aj pri výbere modelu, aby korešpondovala s objemom bubna vašej práčky
 5. K niektorým kúskom oblečenia sa musí pristupovať individuálne. To s ozdobami či potlačou musíte vždy obrátiť naruby, všetky zipsy, gombíky a cvočky zapnite, spodnú bielizeň a drobné oblečenie umiestnite do špeciálneho látkového vrecka. Ochránite tak ako vašu sušičku, tak bielizeň.
 6. Zložitejšie, ale stále nič ťažké je to, ako sušiť džínsy v sušičke. Tie by mali byť vždy obrátené naruby so zapnutým zipsom. Ak sa vám podarí, je lepšie ich prať a potom aj sušiť len s ďalšími džínsami a ničím ostatným. Niektoré sušičky majú na tento typ nohavíc dokonca špeciálny program. Ďalšou špecialitou je sušenie uterákov v sušičke. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky, plňte sušičku len štyrmi až piatimi, aby mali dostatočný priestor na prístup vzduchu.

 
Symboly sušičky

Dozaista niekedy budete riešiť dilemu, čo dávať do sušičky a čo nie. S tým vám pomôže znak na sušičku, ktorý sa nachádza na štítku každého kúska.
Prací symbol „sušička“ má podobu krúžku vo štvorčeku. Pokiaľ sa na oblečení nachádza v tejto forme, znamená to, že sa nemusíte daný odev báť do sušičky vložiť. Ak je symbol sušičky na bielizni preškrtnutý, znamená tento znak „nepatrí do sušičky“.
 1. Variantou značky sušenia na bielizni je tiež tá s jednou bodkou uprostred. V tomto prípade oblečenie do sušičky smie, ale len na nízku teplotu.
 2. Pri dvoch bodkách môžete bielizeň sušiť na bežný program.
 3. Pokiaľ je koliesko čierne, odporúča sa iba studený vzduch.
I když se tímto způsobem výrobci oblečení většinou chrání, značka na oblečení pro sušičku nemusí být vždy definitivní. Symbol „zákaz sušení v sušičce“, totiž naleznete téměř na každém oděvu. Dnešní sušičky dosahují takové technologie, že jsou šetrné i k těm nejjemnějším a nejchoulostivějším materiálům. Programy na jemné prádlo vám zajistí, že se nebudete muset bát do sušičky některý kousek prádla vhodit. Praktický téměř každé oblečení, které perete v pračce, můžete svěřit i sušičce, pokud máte dostatečně šetrný program. 
Aj keď sa týmto spôsobom výrobcovia oblečenia väčšinou chránia, značka na oblečenie pre sušičku nemusí byť vždy definitívna. Symbol „zákaz sušenia v sušičke“, totiž nájdete takmer na každom odeve. Dnešné sušičky dosahujú také technológie, že sú šetrné aj k tým najjemnejším a najchúlostivejším materiálom. Programy na jemnú bielizeň vám zaistia, že sa nebudete musieť báť do sušičky niektorý kúsok bielizne vhodiť. Praktický takmer každé oblečenie, ktoré periete v práčke, môžete zveriť aj sušičke, pokiaľ máte dostatočne šetrný program.
 

Čo sa nesmie dávať do sušičky

Čo nedávať do sušičky môže byť občas oriešok. Ako je spomenuté vyššie, znakom sušičky na bielizni sa vždy nemôžete riadiť. Poriadne si prečítajte návod k sušičke, v ktorom aj na túto tému dozaista nájdete množstvo informácií. Každý typ sušičky má totiž trochu iné vlastnosti, čo ovplyvňuje, aké materiály do sušičky môžu a aké nemôžu prísť. Všeobecne ale existujú materiály, pri ktorých by ste mali byť viac obozretní.
 1. Spranie alebo zničenie hrozí pri sušení krajkového a hodvábneho oblečenia. To isté platí aj pri vlne. Ak sa teda pýtate, ako sušiť svetre v sušičke, najistejšie zrejme bude neriskovať.
 2. Pri bielizni s elastickými vláknami, hrozí ich deformácia a strata pružnosti.
 3. Neodporúča sa dávať do sušičky oblečenie s gumovými časťami, ktorým môže vysoká teplota taktiež uškodiť, rovnako tak ako podprsenkám s výplňami.
 4. Pozor si tiež dajte, ak chcete sušiť oblečenie pre bábätko, kde je často nejaká potlač. Vždy radšej skontrolujte prací štítok a radšej ešte oblečenie s potlačou obráťte naruby.
 5. Ďalej nie je dobré sušiť záclony, pri ktorých je výhodnejšie ich rovno zavesiť na svoje miesto a nechať uschnúť voľne.
 

Ako triediť bielizeň do sušičky

Tento krok v rámci sušenia môžete úplne vynechať. Všeobecne platí, že to, čo nahádžete do práčky, potom presuniete do sušičky ak ďalšiemu triedeniu už nedochádza. Oveľa dôležitejší je ale výber správneho programu podľa toho, aké materiály sa v danej várke nachádzajú.
 

Ničí sušička bielizeň?

K tomuto mylnému záveru dochádza veľmi často a je tak odradené množstvo potencionálnych zákazníkov, ale nenechajte sa zmiasť. Je tomu práve naopak a sušička vašej bielizni prospeje. Zbavuje žmolkov a tkaninu mäkšiu a zjemňuje.
 

Ako sa o sušičku starať

Veľmi dôležité je aj pravidelné čistenie. Bežne sa v sušičkách nachádza predný filter a spodný filter. Predný filter by sa mal čistiť po každom sušení. Dolné stačí raz za mesiac poriadne povysávať vysávačom.
Pokiaľ nemáte sušičku s odtokom, musíte tiež dbať na to, aby ste vždy vylievali a čistili kondenzačnú nádobu.
Buddyho newsletter

Dobré věci sa dejú ľuďom, ktorí sa prihlásia k odberu nášho newslettera

Prihlásením súhlasíš so spracovaním osobných údajov.

dotazy@dsport.sk V pracovných dňoch odpovedáme do hodiny
Partneri:
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.
Radenie
Filtrovať